Melyikünk nem álmodozott gyerekkorában arról, hogy felnőve valamilyen különleges, fontos, esetleg veszélyes hivatást űz majd? Szinte minden gyermek életében van olyan időszak, amikor űrhajós, pilóta, katona, vagy éppen paleontológus szeretne lenni. Esetleg meteorológus. Sokszor aztán a valóság felülírja a vágyakat, de ennek nem kell szükségképpen így lennie. Mutatjuk is, hogyan válhat bárki a klímaváltozás, a szupercellák vagy éppen az antarktiszi jégfuratok avatott szakértőjévé.
0. lépés
Természettudományos, földrajzi-meteorológiai érdeklődés. Itt hívnánk fel a figyelmet, hogy nem árt az angol nyelv minél alaposabban elsajátítása (érettségire legalább egy középfokú nyelvvizsga). Egyrészt a tudomány nyelve az angol. Másrészt nyelvvizsga nélkül nincs diploma. Harmadrészt a nyelvvizsga pluszpontot jelent a felvételin. Negyedrészt pedig ezt mindenki tanulja az iskolában és a csapból is folyik. Nem lehet megúszni.
1. lépés
Az általános iskola jó eredményekkel történő elvégzése.
2. lépés
Továbbtanulás (reálos) gimnáziumban. (Zárójelben jegyzem meg, hogy van aki művészeti szakközépből jött és így is elvégezte az egyetemet. Jelen sorok írója német tagozatos osztályba járt 10 évig. Éppen ezért tapasztalatból tudja, hogy nagyban megkönnyíti az egyetemi tanulmányokat, ha jó természettudományos alapokkal hagyjuk el a középiskolát.)
3. lépés
10. osztály végén fakultációválasztás. A matek mindenképpen javasolt, mellé pedig fizika, kémia, földrajz vagy informatika, ebben a sorrendben.
4. lépés
Felvételi jelentkezés az alábbi alapszakok valamelyikére:
Debreceni Egyetem földtudományi alapszak
Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) földtudományi alapszak
ELTE fizika alapszak
ELTE környezettudományi alapszakok
5. lépés
Érettségi vizsga öt tárgyból. A kötelezőkön (magyar, matek, töri, nyelv) túl fizikából vagy földrajzból vagy kémiából vagy biológiából vagy informatikából. Egyelőre nem kérnek emelt szintű érettségit, de 2020-tól mindenhová kötelező lesz legalább egy emelt szinten letett vizsga. Viszont a pluszpontok miatt már most is érdemes legalább egy emelt vizsgát tenni.
6. lépés
Rendszeres és szorgos tanulás már az első évben is :) A második félév végén szakirányválasztáskor meteorológiára kell jelentkezni.
7. lépés
Jelentkezés meteorológus mesterszakra (ez az országban csak az ELTÉ-n található). Közben az alapszak elvégzése, szakdolgozat elkészítése, záróvizsga teljesítése.
8. lépés
Mesterszakos felvételin remekelni, felvételt nyerni.
9. lépés
A mesterszak. Jönnek az igazán izgalmas és érdekes szakmai tantárgyak, az utolsó két év jutalom a kezdeti nehézségekért! A végén ismét diplomamunka, államvizsga.
+1. lépés
A diploma kézhezvétele ünnepélyes keretek között. Felsóhajtás. Öröm. Megkönnyebbülés. OKLEVELES METEOROLÓGUS LETTEM! :)
Megérte a fáradtságot, ugye? :)
Utoljára kommentelt bejegyzések